Wabi-Sabi ve Kokedama

jardin naturel

Wabi-Sabi Nedir?

Kokedama, Japon felsefesi “Wabi-Sabi”nin bir yansıması olarak görülmektedir. 16. yüzyılda benimsenmiş olan wabi-sabi yaşam felsefesi, kusurları sevme ve kabullenme temeline dayanır.

Kokedama, tüm doğallığıyla kusurları olan, ancak bu sayede mükemmel görünen, müthiş bir bitki sanatıdır.

Gerçek güzelliği görmeyi engelleyen maddi bağımlılıklardan kurtulmayı amaçlayan wabi-sabi, geçici olan güzelliklere bağlanmanın doğru olmadığını savunmaktadır.

Sakin kıyıların felsefesi olarak tanımlanabilir. Sert kuralları yoktur ve ılımlı olmayı hedefler. Maddi güzelliklerin aksine, iç güzelliği görebilmeye odaklanır. Wabi-sabi doğayı, insanı, duyguları sıcaklıkla sarmalayan; şükrü ön planda tutan derin bir yaşam felsefesidir. Bu nedenle içselleştirip hayata dönüştürülmesi pek de kolay olmamaktadır. Ancak her insanın bir köşesinden kolaylıkla tutabileceği bir yaşam felsefesidir.

İnsanı ve doğadaki tüm canlıları sahip oldukları kusurlarıyla kabullenmek gerektiğini savunan wabi-sabi, sadeliğin ve yaşıyor olmanın en büyük zenginlik olduğunu dile getirmektedir.

Kokedama ve Wabi-Sabi

Günümüzde pek çok alanda wabi-sabi felsefesinden destek alınmaktadır. Kokedama bitki tasarım sanatı da bunlardan bir tanesidir.

Kokedama sanatında aynı toprağa hem bitki hem de yosun tutunur. Her ikisi de birbirlerini oldukları gibi kabul ederek uyum ve hoşgörü ile yaşarlar. Birbirlerini kabullenmeleri, gelişimlerini olumlu yönde destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir